СВЕТСКИ ДАН ДИЈАБЕТЕСА – 14. НОВЕМБАР 2022. ГОДИНЕ „Образовањем за боље сутра”

- лекови, нове технологије, подршка и здравствена заштита буду доступни свим особама са дијабетесом;
- доносиоци одлука повећају улагања у здравствену заштиту и превенцију дијабетеса.
Тема Светског дана борбе против дијабетеса 2021–2023. је „Доступност дијабетолошкој здравственој заштити: образовањем за боље сутра”.
Кључне поруке Светског дана дијабетеса 2022. године:
- Доступност инсулина.Сто година након његовог открића, инсулин и даље остаје ван домашаја многих којима је потребан.
- Доступност оралних лекова за дијабетес.Орални лекови који су неопходни за контролу типа 2 дијабетеса су често недоступни, посебно у земљама са ниским и средњим приходом.
- Доступност опреме и помагала за самоконтролу дијабетеса.Праћење глукозе у крви је основна компонента у лечењу дијабетеса. Још увек великом броју оболелих особа није обезбеђена потпуна доступност потребној опреми и помагалима за самоконтролу дијабетеса.
- Доступност образовања и психолошка подршке.За успешно управљање дијабетесом, оболелим особама је потребно континуирано образовање.
- Доступност здравих, безбедних намирница и простора за физичку активност. Ове основне компоненте превенције и лечења дијабетеса неопходно је обезбедити особама који живе са дијабетесом или имају висок ризик за настанак дијабетеса.
Дијабетес у свету
Дијабетес је незаразна болест која је потенцијално опасна по живот и може имати тешке последице на појединце, њихове породице, здравствене системе и националне економије. Касно откривање дијабетеса, неадекватно лечење и недостатак подршке пацијенту, може довести до озбиљних и по живот опасних компликација, као што су: срчани или мождани удар, отказивање рада бубрега, слепило и ампутација доњих екстремитета.
- Свака десета одрасла особа у свету (537 милиона) има дијабетес. Очекује се да ће број оболелих до 2030. године порасти на 643 милиона, а до 2045. године на 783 милиона.
- Готово свака друга одрасла особа са дијабетесом (44%) не зна да има ову болест. Већина оболелих има тип 2 дијабетеса.
- 3/4 особа са дијабетесом живи у земљама са ниским и средњим приходом.
- 541 милион одраслих особа има повишен ризик за развој типа 2 дијабетеса.
- Више од 1,2 милиона деце и адолесцената (0–19 година) живи са типом 1 дијабетеса.
- Дијабетес је 2021. године био повезан са 6,7 милиона смртних исхода.
- На дијагностику и лечење дијабетеса у свету 2021. године потрошено је најмање 966 милијарди долара – 9% укупних трошкова здравствене заштите.
- Свако шесто живорођено дете изложено је повишеном нивоу глукозе у крви током трудноће.
Дијабетес у Србији
- Дијабетес је пети водећи узрок умирања и пети водећи узрок оптерећења болестима.
- Процењује се да око 460.000 одраслог становништва Србије зна да има дијабетес.
- Код приближно 36% оболелих (250.000) дијабетес још увек није откривен, тако да укупан број оболелих (откривених и неоткривених случајева) износи око 710.000.
- Половину оболелих чини радно способно становништво.
- Дијабетес се често открива случајно, када је болест узнапредовала и компликације наступиле. Према подацима Института за јавно здравље Србије, готово 1/3 пацијената већ има једну или више касних компликација у тренутку постављања дијагнозе дијабетеса.
- У нашој земљи од ове болести годишње умре око 3400 особа. У 2021. години Србија је на основу стандардизоване стопе морталитета од 16,3 на 100.000 становника припадала групи европских земаља са високим стопама умирања од ове болести.
- Извор:https://www.batut.org.rs/index.php?content=2470